
Міліуми (просянка): чому з’являються та як їх позбутися?
Міліуми (білі вугри) — доброякісні новоутворення шкіри, що виникають за порушення роботи сальних залоз. Щоб позбутися міліумів, необхідно записатися на консультацію дерматолога.
Що таке міліуми?
Міліуми (білі прищі, жировики, просянки) — білі підшкірні висипання, які розміщуються в протоках сальних залоз. Білі прищі найчастіше локалізуються на обличчі, утворюючи косметичний дефект шкіри. Новоутворення формуються у верхніх шарах епідермісу, заповнені білком кератином, роговими лусочками та шкірним салом. Просянка на обличчі не заразна та не передається від людини до людини. До появи білих вугрів більше схильні жінки та підлітки при гормональних змінах в організмі.
Як виглядають міліуми?
Міліуми виглядають як білі або жовті бугорки під шкірою діаметром від одного до трьох міліметрів. Білі підшкірні прищі мають овальну або круглу форму та чіткі контури, на вигляд нагадують зерно проса. Міліуми зазвичай з’являються на обличчі. Локалізація міліумів:
- під очима;
- на лобі;
- на губах;
- в області підборіддя;
- на носі;
- на віках;
- у зоні щік;
- на скронях.
Рідше міліуми з’являються на статевому члені, спині, животі, кінцівках. Також білі прищі можуть з’являтися на слизовій оболонці губ. Подивитися, як виглядають міліуми, можна на фото.
Причини появи міліумів
Жировики на обличчі виникають внаслідок закупорювання сальних залоз і надлишкового вироблення себуму (шкірного сала). Міліуми у новонароджених з’являються через спадкову схильність та активне формування сальних залоз, проходять самостійно протягом одного-двох місяців. Причини появи міліумів у дорослих:
- використання неякісної доглядової та декоративної косметики;
- гормональні порушення;
- неправильне харчування (вживання жирної та гострої їжі);
- механічні травми шкіри;
- тривале застосування стероїдних препаратів;
- себорея (гіперфункція сальних залоз);
- порушення водного балансу шкіри;
- гіперкератоз (потовщення рогового шару епідермісу);
- тривала дія на шкіру ультрафіолетового випромінювання;
- захворювання шлунково-кишкового тракту (синдром подразненого кишечника, холецистит);
- нестача вітаміну А;
- зловживання пілінгами та хімічними чистками шкіри;
- схильність до акне (висипу вугрів).
Міліуми у дітей можуть з’являтися при недотриманні правил гігієни та недостатньому догляді за шкірою. Білі точки на обличчі можуть з’явитися у підлітків через гормональну перебудову організму.
Які бувають міліуми?
Міліуми бувають первинними та вторинними. Первинні просянки з’являються через генетичну схильність до підвищеної роботи сальних залоз. Вторинні білі вугрі виникають при травматизації шкіри, впливі на неї агресивних факторів (після чистки або хімічного пілінгу обличчя, ультрафіолетового випромінювання). Інші види міліумів:
- епідермальні — розташовуються у верхніх шарах епідермісу, утворюються через забруднення пор шкіри клітинами кератину;
- дермальні — локалізуються в глибоких шарах шкіри, з’являються через скупчення надмірної кількості колагену, можуть мати жовтий відтінок;
- міліарні — множинні скупчення білих прищів, які утворюються переважно під очима та на щоках;
- сальні — дрібні утворення (до одного-двох міліметрів), які виникають через інтенсивне виділення себуму. Сальні прищі можуть бути білого чи жовтого кольору, локалізуються під очима.
Просянки можуть бути тимчасовими та постійними. Тимчасові білі точки з’являються у новонароджених і проходять самостійно з розвитком сальних залоз. Постійні жировики з’являються у будь-якому віці при порушенні обміну речовин і гормональному дисбалансі, вимагають лікування та видалення.
Як відрізнити міліуми від комедонів і жировиків?
Комедони (чорні чи білі точки) утворюються внаслідок закупорки волосяних фолікулів і вивідних проток сальних залоз, мають відкриті пори. Міліуми утворюються у верхніх шарах шкіри, не зачіпаючи волосяні цибулини, мають щільну оболонку та закриті пори. Жировики (ліпоми) можуть досягати розміру 1-10 сантиметрів, а діаметр просянки не перевищує трьох міліметрів. Жировики наповнені переважно шкірним жиром, а просянки містять кератин та ороговілі клітини.
До якого лікаря звертатися з міліумами?
З появою міліумів необхідно записатися на консультацію дерматолога. На прийомі лікар проведе огляд, збере скарги та призначить додаткові методи дослідження. Діагностика міліумів зазвичай проводиться під час візуального огляду. Також дерматолог може призначити дерматоскопію (обстеження шкіри за допомогою збільшувального приладу). За підозри на гормональні причини новоутворень призначається аналіз крові на статеві гормони. За результатами обстеження дерматолог обирає метод лікування висипу.
Як позбутися міліумів?
Видалити одиничні міліуми можна за допомогою проколювання голкою або кюретажу (механічного очищення). Дерматолог розкриває вміст новоутворення, прибирає жировик на обличчі та обробляє антисептичним засобом. Інші способи видалення міліумів:
- кріотерапія — випалювання висипів за допомогою рідкого азоту. Уражені ділянки шкіри заморожуються, що призводить до руйнування новоутворень. Процедура безболісна та не вимагає застосування анестезії;
- електрокоагуляція — висічення міліумів під впливом електричного струму. Для лікування білих вугрів використовують спеціальний прилад (електрокоагулятор), який термічно впливає на новоутворення та повністю видаляє його вміст;
- радіохвильова терапія — руйнування білих точок за допомогою високочастотних електричних хвиль, які впливають тільки на патологічні клітини, не пошкоджуючи здорові тканини;
- лазерне видалення — випарювання вмісту новоутворень лазерними променями, що зменшує ризик травмування шкіри та сприяє її швидкому загоєнню. Лазерне видалення просянки проходить безболісно та швидко (процедура займає близько 20-30 хвилин).
Для лікування просянки й акне також використовуються хімічні пілінги та фізіопроцедури в дерматології (лазерна та фототерапія). Для видалення множинних міліумів найкраще підходить лазерний метод, який передбачає мінімальне втручання та швидке загоєння шкіри. За один сеанс можна видалити не більше, ніж 10 новоутворень, щоб не порушити роботу сальних залоз.
У період реабілітації (протягом одного-трьох тижнів) не можна відвідувати лазні, басейни, сауни, довго перебувати на сонці. Протипоказаннями до фізіопроцедур у дерматології є онкологія, вагітність, цукровий діабет і порушення згортання крові.
Чи можна видалити міліуми в домашніх умовах?
Видаляти білі вугри на обличчі в домашніх умовах не рекомендується. При спробі видалити міліуми на шкірі можуть залишитися червоні плями та рубці. Також при видаленні жировика в домашніх умовах можна занести інфекцію, що викликає запалення шкіри. Для безпечного лікування просянок необхідно звернутися до дерматолога, який підбере ефективний спосіб видалення новоутворень.
Чи можуть міліуми пройти самостійно?
Міліуми можуть пройти самостійно у немовлят після нормалізації роботи сальних залоз. Також білі вугри можуть зникнути у підлітків після гормональної перебудови організму. У дорослих просянка не проходить і залишається на обличчі чи тілі. Щоб позбутися міліумів, необхідно їх видалення за допомогою малоінвазивних методів (що передбачають мінімальне втручання в організм).
Що буде, якщо не видаляти міліуми?
Міліуми можна не видаляти у немовлят, оскільки вони проходять з часом. У дорослих, якщо не видаляти білі вугри, вони залишаються на шкірі та створюють косметичний дефект.
Міліуми не болять і не сверблять, але при їх пошкодженні можливе запалення шкіри та утворення на ній шрамів і пухлин (фібром, атером). Просянка на повіках може викликати сльозотечу та розпливчастість зору. Щоб уникнути ускладнень, з появою міліумів необхідно їх лікувати та видаляти. Обов’язково потрібно звернутися до дерматолога при почервонінні та запаленні просянки, що може свідчити про виникнення бактеріальної інфекції.
Профілактика появи міліумів
Профілактика білих прищів повинна включати правильний догляд за шкірою обличчя: використання засобів, що очищають, тонізують, зволожують. Рекомендується підбирати косметичні засоби, що нормалізують діяльність сальних залоз, і використовувати скраби, що відлущують ороговілі клітини шкіри. Інші способи профілактики появи міліумів:
- здорове харчування (виключення гострої, солодкої, жирної їжі);
- помірні фізичні навантаження;
- відмова від шкідливих звичок (куріння та вживання алкоголю);
- дотримання правил гігієни (очищення шкіри обличчя двічі на день, не торкатися брудними руками обличчя);
- використання якісної косметики, що підходить за типом шкіри;
- застосування сонцезахисного крему під час перебування під впливом ультрафіолетових променів.
Необхідно проходити регулярні профілактичні огляди у профільних лікарів (гастроентеролога, ендокринолога) за наявності захворювань, що провокують появу висипів. Відвідування косметолога та професійне очищення обличчя також можуть сприяти запобіганню появи просянки.