Skip to main content

Що робити, якщо лущиться шкіра?

Поява сухості та лущення (десквамації) шкіри може виникнути незалежно від її типу.

Десквамація спричиняє не тільки візуальну проблему і дискомфорт, а й свідчить про порушення гідроліпідного бар’єру шкіри (зниження засвоюваності вологи, вироблення колагену і гіалуронової кислоти).

Чому лущиться шкіра?

Шкіра може лущитися на тлі алергічних реакцій, авітамінозу, дерматологічних захворювань, а також неправильного догляду.

Причини лущення шкіри:

  • порушення водного балансу в організмі (недостатнє вживання рідини);
  • дисбаланс у харчуванні (незбалансований раціон, зловживання солоною, гострою і жирною їжею, виснажливі дієти);
  • негативні зовнішні впливи (ультрафіолетове випромінювання, забруднене повітря, занадто сухе повітря);
  • дерматологічні захворювання (акне, постакне, атопічний дерматит, псоріаз, себорейний дерматит);
  • ендокринні патології (захворювання щитоподібної залози або надниркових залоз, цукровий діабет);
  • гормональний збій;
  • надмірне і безконтрольне використання скрабів і пілінгів;
  • неправильно підібрані косметичні засоби (наприклад, використання агресивних або спиртовмісних засобів для догляду за шкірою);
  • нестача вітамінів і мінералів в організмі;
  • тривалий прийом лікарських препаратів (наприклад, діуретиків, статинів);
  • стрес (посилене вироблення кортизолу порушує вироблення колагену);
  • захворювання шлунково-кишкового тракту (дисбактеріоз, гепатит).

До порушення ліпідного балансу шкіри можуть призводити довгі гарячі ванни, часте відвідування саун і лазень, плавання в басейні з хлорованою водою. Крім того, пересихати і лущитися шкіра може внаслідок погодних умов, наприклад, через вітер, високі температури влітку і мороз взимку.

Лущиться шкіра на обличчі

Лущиться шкіра на обличчі може через посилене відшарування рогового (верхнього) шару епідермісу. Прояви лущення шкіри виникають у ділянці носа, чола, бороди та щік, також може з’явитися відчуття стягнутості обличчя, свербіж і почервоніння. Часто надмірну сухість і появу білих лусочок на обличчі може спричинити використання неправильно підібраних косметичних засобів, зокрема й декоративної косметики.

Відшарування рогових клітин епідермісу, що з’явилося на місці запального висипу (вугрів, пухирців, гнійничків, бляшок), може бути спричинене інфекційними шкірними захворюваннями (наприклад, демодекозом, лишаєм, еритродермією). Для диференціювання шкірного захворювання необхідно звернутися до дерматолога, щоб не допустити наслідків (переходу захворювання в хронічну форму, дистрофічних змін і зневоднення в тканини епідермісу).

Лущиться шкіра голови

Лущення шкіри голови може виникати через вплив зовнішніх чинників (наприклад, використання агресивних засобів для догляду та укладки волосся) або бути наслідком інших захворювань (дерматологічних, ендокринних, системи травлення). Як правило, шкіра голови лущиться білими пластівцями: відшарування верхнього шару епідермісу провокує появу лупи (лусочок) на волоссі.

Лущиться шкіра на тілі

Шкіра на тілі лущиться через порушення її гідроліпідної мантії (волога занадто швидко випаровується з поверхні шкірного покриву): з’являється дискомфорт і відчуття стягнутості після душу, видно білі лусочки. Причини лущення шкіри на тілі:

  • механічні пошкодження (використання жорстких щіток для масажу або мочалок);
  • побутова хімія (через хімічні засоби може лущитися шкіра на руках, тому під час взаємодії з нею необхідно надягати захисні рукавички);
  • носіння синтетичного одягу, що викликає тертя і подразнення;
  • порушення терморегуляції через підвищені фізичні навантаження;
  • гіпергідроз (підвищене потовиділення);
  • незручне і «недихаюче» взуття (призводить до лущення шкіри на ногах).

Рясне відділення лусочок на тілі вказує на дерматологічне захворювання і потребує діагностики та лікування у лікаря. Лущення між пальцями рук і ніг може свідчити про розвиток грибкової інфекції — мікоз стоп або долонь.

Лущення шкіри у чоловіків

Чоловіча шкіра також схильна до сухості, подразнення і лущення. Крім негативних зовнішніх впливів, внутрішніх проблем (наприклад, порушення обміну речовин або гормонального фону), лущення шкіри на обличчі у чоловіків може спричинити часте гоління і використання спиртовмісних лосьйонів.

Що робити, якщо лущиться шкіра?

Якщо лущиться шкіра, необхідно звернутися до дерматолога, який проведе обстеження і призначить лікування, визначивши причину. Діагностику лікар призначає індивідуально залежно від локалізації ураження шкіри, ступеня та анамнестичних даних (скарг, віку, наявності хронічних захворювань). Діагностика лущення шкірного покриву може включати:

  • лабораторні аналізи крові (клінічний і біохімічний, на гормони, вітаміни, мінеральний обмін);
  • дерматоскопію (інструментальне дослідження шкірного покриву за допомогою дерматоскопа);
  • трихоскопію (оцінку шкіри волосистої частини голови за її багаторазового збільшення).

У разі підозри на порушення в травленні, гормональному фоні або наявності алергії дерматолог може призначити консультації інших фахівців, наприклад, ендокринолога, алерголога, гастроентеролога. Лікування лущення шкіри може включати медикаментозну терапію (наприклад, прийом вітамінних комплексів або антигістамінних препаратів), а також застосування косметичних засобів, індивідуально підібраних лікарем.

У разі дерматологічних захворювань можуть бути призначені протизапальні препарати і фізіопроцедури (наприклад, плазмоліфтинг і біоревіталізація). Плазмоліфтинг — це уколи власної плазми крові, які здатні регулювати роботу сальних залоз, покращувати обмін речовин в епідермісі, сприяти регенерації клітин шкіри, біоревіталізація — введення гіалуронової кислоти, яка забезпечує глибоке зволоження.

Як доглядати за шкірою взимку?

Догляд за шкірою взимку має бути дбайливим і м’яким, тому що в холодний і морозний період вона більш вразлива. Етапи догляду за шкірою обличчя взимку:

  1. Очищення (обов’язково на ніч змивати декоративну косметику, наприклад, за допомогою міцелярної води, для вмивання використовувати воду кімнатної температури, застосовувати пінки і гелі на масляній основі).
  2. Тонізація (дає змогу відновити рН-баланс дерми).
  3. Зволоження та живлення (засіб повинен мати в складі ретинол, вітаміни Е, С, амінокислоти і мінерали, рослинні олії).
  4. Захист (захисний крем має містити вологоутримувальні компоненти та фільтр SPF — фактор захисту від ультрафіолетового випромінювання).

Після купання слід уникати тертя, тому потрібно дбайливо промакувати шкіру рушником. Пілінги та скраби в зимовий період краще замінити на очищувальні та відлущувальні маски. У приміщенні в опалювальний період необхідно використовувати зволожувачі повітря, також важливо дотримуватися питного режиму (випивати щонайменше 1,5-2 літри води на день).

Для правильного догляду за шкірою необхідно враховувати тип дерми (сухий, жирний або комбінований). Догляд за комбінованою шкірою обличчя має включати засоби з компонентами, що регулюють роботу сальних залоз і запобігають пересушуванню. Також можна підібрати окремі засоби для різних ділянок шкіри.

Яких вітамінів не вистачає шкірі взимку?

Як правило, взимку в організмі бракує вітамінів, що може призводити не тільки до погіршення загального стану (слабкості, сонливості), а й позначатися на стані шкіри, волосся і нігтів.

Нестача вітамінів для шкіри та ознаки
Вітамін А (ретинол) Сухість і огрубіння шкіри (ксероз)
Вітамін С В’ялість шкіри, поява на ній лущення і пігментних плям
Вітамін РР Порушення травлення, запалення і почервоніння шкірних покривів
Вітамін Е Втрата пружності та еластичності шкіри, надмірна сухість
Вітаміни групи В Значне погіршення стану шкіри та волосся, лупа
Вітамін Д Підвищена пітливість, тьмяність шкіри

Що не можна робити в разі лущення шкіри?

Шкіра, схильна до лущення, вимагає дотримання деяких правил, спрямованих на мінімізацію травмування шкірного покриву. У разі лущення шкіри не можна:

  • використовувати агресивні засоби для купання і миття (мило, пілінги, скраби);
  • відвідувати сауни і лазні (різкі перепади температур посилюють десквамацію);
  • часто плавати в басейні з хлорованою водою;
  • використовувати занадто гарячу воду під час купання.

За морозної та вітряної погоди важливо використовувати захисні та зволожувальні засоби для догляду за шкірою. У сонячну погоду слід покривати обличчя кремом з SPF-фільтром і уникати тривалого перебування під впливом ультрафіолетових променів.

Які компоненти виключити в разі лущення шкіри?

У разі лущення шкіри слід виключити косметичні засоби, здатні травмувати або пересушувати дерму, також важливо відмовитися від продуктів харчування і напоїв, які провокують виведення вологи з організму. У разі лущення шкіри потрібно виключити:

  • спиртовмісну косметику, антисептики;
  • кислотні пілінги;
  • відлущувальні засоби з великими частинками;
  • тональні засоби з сухою текстурою;
  • алкоголь і кофеїновмісні напої;
  • соління, копченості, маринади;
  • жирну їжу і кондитерські вироби (провокують запалення).

Під час вибору косметики важливо вивчати її склад, оскільки в кремах часто містяться компоненти, здатні викликати алергічні реакції (наприклад, парабени, мінеральні олії, пропіленгліколь, ацетат алюмінію, силікони та барвники). Тому варто віддавати перевагу гіпоалергенним засобам з натуральним складом.