Skip to main content

Чи можна видавлювати прищі?

Чому з’являються прищі?

Акне вражає 9,4% населення світу. Акне пов’язане з надмірним виділенням себуму сальними залозами шкіри. Шкірне сало змішується з клітинами шкіри, блокуючи пори та сприяючи розвитку чорних і білих точок на обличчі та тілі. Інші причини акне:

  • підвищений рівень андрогенів у крові;
  • грибкові, вірусні та бактеріальні інфекції;
  • надлишковий тиск на шкірні покриви;
  • спадкова схильність;
  • контакт шкіри з брудними руками чи предметами;
  • підвищена вологість повітря;
  • використання косметичних засобів із агресивними компонентами;
  • носіння одягу, виготовленого зі штучних матеріалів;
  • надлишок інсуліну та підвищений рівень цукру;
  • куріння та наркотичні речовини;
  • безконтрольний чи тривалий прийом лікарських препаратів.

Прищі у підлітків і вагітних жінок спричинені змінами гормонального рівня. Акне у новонароджених може розвинутися протягом місяця після народження через передачу надлишкової кількості гормонів від матері через плаценту.

При виявленні акне потрібна консультація дерматолога. Після огляду шкірного покриву, призначення аналізів і проведення дерматоскопії (огляд шкіри за допомогою збільшувального приладу) лікар підбирає курс терапії.

Акне має схожі ознаки з екземою, дерматитом, кропив’янкою, статевими інфекціями (герпесом), тому при виключенні комедонів, папул і пустул лікар може направити на консультацію до іншого вузькопрофільного фахівця. Наприклад, при появі червоних і білих прищів на члені потрібно звернутися до уролога, при виразках та висипаннях на статевих губах – до гінеколога, при почервонінні в області промежини та заднього проходу – до проктолога.

Якими бувають прищі?

Дрібні та великі прищики можуть з’являтися на обличчі, спині, грудях, нижніх і верхніх кінцівках.

Види акне
Тип Механізм розвитку Можливі причини Симптоми Можливість видавлювання
Відкриті комедони (чорні точки) Утворення чорних точок через окислення киснем себуму та шкірного кератину. Надлишкове вироблення себуму та кератин на шкірі, забруднення, неправильний догляд за шкірою. Маленькі чорні точки на носі, лобі та щоках, зазвичай кілька міліметрів у діаметрі. Видавлювання чорних точок можливе після розм’якшення шкіри парою або теплим компресом.
Закриті комедони (білі вугрі, міліуми, просянки) Забруднення закритої пори клітинами шкіри та себумом. Порушення у роботі сальних залоз, генетична схильність. Білі або жовтуваті бугорки під шкірою, часто дрібні, не запалені, просянка зазвичай виникає на обличчі. Видавлювання міліумів не рекомендується через ризик запалення та інфекції.
Папули Запалення закритого комедону, утворення червоних бугорків. Запальний процес, бактеріальна чи вірусна інфекція, гормональні зміни. Червоні та запалені вугрі без гнійного вмісту, болять при натисканні. Видавлювання запалених вугрів на носі не рекомендується через ризик пошкодження шкіри та утворення рубців.
Пустули Запалення пори з утворенням пухирця гною під шкірою. Гормональні зміни перед місячними, підвищена пітливість (гіпергідроз), незбалансоване харчування. Папули, що мають білу головку або жовту виїмку (гній) у центрі, тверді на дотик, болючі при пальпації. Видавлювати можна за допомогою пальців, акуратно натискаючи на шкіру по обидва боки від прища.
Вузли Глибоке запалення, що дотичне до прилеглих тканин. Недоліковані папули та пустули, поширення інфекції на здорові тканини. Тверді на дотик і болючі підшкірні прищі, зазвичай перевищують п’ять мм в діаметрі, колір варіюється від червоного до синюватого. Видавлювати не рекомендується через можливість пошкодження глибоких шарів шкіри.
Кісти Глибоке запалення з утворенням кістозних порожнин. Генетична схильність, гормональний дисбаланс. Глибокі, великі, заповнені гнійним вмістом утворення, часто болючі. Після загоєння кісти на шкірі можуть залишитися гіпертрофічні, атрофічні або келоїдні рубці. Видавлювати не можна через ризик поширення інфекції, появи рубців і шрамів.

Акне розрізняються за кольором, розміром і формою. Побачити різновиди прищів можна на зображенні.

Що знаходиться всередині прищів?

Незалежно від виду прищі містять себум — маслянисту рідину, яку виділяють сальні залози у волосяних фолікулах. Шкірне сало допомагає зволожувати та захищати шкіру, проте його надлишок може призвести до засмічення фолікулів і розвитку акне на спині й обличчі. Інші складові прищів:

  • кератин (білок, який знаходиться у волоссі та верхньому шарі шкіри);
  • патогенні мікроорганізми (наприклад, бактерії Propionibacterium acnes);
  • живі та мертві клітини шкіри;
  • запальні медіатори (цитокіни та інтерлейкіни);
  • лейкоцити (білі кров’яні клітини).

Від типу прища, ступеня запалення та активності бактерій на шкірі залежить наявність чи відсутності гною. «Склад» вугра впливає на можливість його видавлювання та методи лікування.

Чому прищі бувають білими?

Колір комедону (білий або чорний) залежить від проникності волосяного фолікула та глибини залягання себуму з кератином. За наявності у волосяних фолікулах вузьких отворів вихід шкірного сала та клітин шкіри на поверхню погіршується, тому вони не окислюються під впливом кисню. Окислювальний процес надає прищам чорного або темно-коричневого кольору, за відсутності доступу до кисню на шкірі обличчя та тіла з’являються білі прищі.

Що знаходиться всередині чорних точок (комедонів)?

Чорні точки містять себум, кератин, дрібні частинки пилу та бруду. Однак колір темних комедонів обумовлений окисленням себуму та кератину на поверхні шкіри, а не забрудненнями всередині пори.

Чому прищ може боліти?

Больові відчуття при акне можуть бути пов’язані із запальним процесом — природною імунною відповіддю організму на проникнення бактерії у фолікул чи подразнення. Інші причини болючих прищів на обличчі:

  • інфікування прилеглих тканин (наприклад, при неправильному видавлюванні прищів);
  • механічний вплив (тиск, розтирання) на запалену шкіру;
  • глибоке розташування прища;
  • гормональні зміни (під час статевого дозрівання, місячних, вагітності).

Папули та пустули на губі, повіці, зоні під пахвами або на статевих органах можуть бути більш болючими через велику кількість нервових закінчень. Засоби для догляду за шкірою або косметичні продукти, що містять агресивні компоненти, ароматизатори та барвники, також можуть викликати подразнення та біль у разі потрапляння на прищ.

Що робити, якщо прищ глибоко під шкірою?

На розвиток глибокого прища вказує відсутність білої чи чорної точки на поверхні шкіри, що виступає голівкою з гноєм чи червоною шишкою. При натисканні білий підшкірний прищ відчувається як тверде ущільнення або кулька під шкірою, супроводжується болем та дискомфортом. Методи лікування глибоких прищів:

  • теплі компреси. Для компресу потрібно змочити рушник або хустку у теплій воді, а потім покласти його на уражену ділянку на 10 хвилин. Тепло сприяє розчиненню гною або виходу на поверхню (залежно від глибини прища);
  • креми та гелі для місцевого застосування. Можуть містити ретиноїди, антибіотики, саліцилову кислоту. Засоби від акне допомагають зменшити кількість бактерій або підсушити прищі;
  • натуральні засоби. На шкіру можна наносити необроблений мед (для зменшення кількості бактерій і зняття набряку) або масло чайного дерева (має протизапальні властивості).

Глибокі прищі зазвичай з’являються на обличчі, грудях чи верхній частині спини. Видавлювати підшкірні прищі не можна, оскільки себум і бактерії можуть проникнуть глибше, що підвищить ризик посилення запалення й утворення рубців на шкірі.

Чи можна проколювати прищі голкою?

При проколюванні прища голка проникає у верхній шар шкіри та вивільняє гнійну масу (у разі її наявності). Внаслідок впливу ушкоджується шкіра та збільшується ризик проникнення патогенних бактерій, поширення інфекції на здорові тканини, посилення запалення та больового синдрому, появи рубців.

У якому разі можна видавлювати прищі?

Видавлювати акне можна за умови зрілості прища, на яку вказує біла головка або жовтувата виїмка. Перед видавлюванням гнійних або білих прищів важливо ретельно вимити руки й очистити поверхню шкіри, а також продезінфікувати інструменти у разі їх використання.

Не можна видавлювати прищі, які розташовані глибоко під шкірою, кісти та вузли, а також акне на статевих органах (пенісі у чоловіків і піхві у жінок). Видавлювання акне може призвести до болісних та дискомфортних відчуттів, розриву фолікула та інфекції, утворення шрамів і рубців.

Як правильно видавлювати прищі?

Правильне видавлювання прищів допоможе знизити ризик поширення інфекції на здорові тканини та мінімізувати запалення. Безпечніше видавлювати гнійні прищі пальцями через можливість контролювати силу натискання.

Крок 1: огляд прищів на готовність до видалення

  • перевірте наявність білої головки чи жовтої виїмки на пустулі;
  • огляньте шкіру навколо акне (шкірний покрив має бути не запалений);
  • акуратно натисніть на прищ (натискання не повинно викликати виражений больовий синдром).

Крок 2: підготовка до видавлювання прищів

  • ретельно вимийте руки під теплою проточною водою з милом або обробіть антисептиком;
  • підстрижіть нігті, щоб не було гострих країв;
  • підготуйте ватні диски та палички;
  • знайдіть антисептичний засіб (перекис водню або хлоргексидин) для обробки шкіри до та після видавлювання прищів.

Крок 3: попереднє очищення шкіри

  • очистіть шкіру від себуму та забруднень за допомогою води з милом;
  • видаліть макіяж, використовуючи міцелярну воду або очищувальний засіб;
  • протріть шкіру м’яким рушником, не натискаючи та не розтираючи область із акне;
  • обробіть пустулу та шкіру навколо неї перекисом водню або хлоргексидином;
  • зачекайте одну-дві хвилини перед видавлюванням прища на обличчі чи тілі (щоб шкіра встигла висохнути).

Крок 4: видалення прищів

  • розташуйте два вказівні пальці біля пустули;
  • акуратно натисніть на прищ з усіх боків з невеликою і рівномірною силою;
  • видаліть гній за допомогою ватної палички, змоченої антисептиком;
  • огляньте місце видалення, за наявності гною чи білої маси повторіть процедуру.

Крок 5: обробка шкіри після видалення прищів

  • змочіть ватний диск перекисом водню або хлоргексидином;
  • акуратно обробіть рану, не натискаючи та не розтираючи місце впливу;
  • за бажанням нанесіть антимікробний засіб, що містить пероксид бензоїлу або саліцилову кислоту;
  • уникайте використання косметичних і доглядових засобів, дотику до рани руками до її загоєння.


Чи можна видавлювати прищі на тілі?

Видавлювати прищі можна на спині, грудях, нижніх і верхніх кінцівках, якщо вони мають білу голівку. Через тонкість шкіри не рекомендується видавлювати вугри на шиї, в зоні ареоли та сосків, геніталій, промежини та ануса.

Що буде, якщо не видавлювати прищі?

Якщо не видавлювати прищ, процес загоєння пройде природним шляхом. Етапи розвитку та зникнення акне:

  1. Запалення. При появі прищів імунітет активує білки та клітини крові (лейкоцити), щоб боротися з інфекцією та відновити пошкоджені тканини.
  2. Утворення гнійної бульбашки (пустули). Гній — це суміш бактерій, ороговілих клітин і шкірного сала.
  3. Висихання та загоєння. Після самостійного розриву пустули або поступового зменшення запалення прища шкіра починає загоюватися, може утворюватися кірка або рана.
  4. Зниження запалення та почервоніння. Згодом запалення шкіри зменшується, може залишитися рубець чи шрам після великого прищу.

Шкіра поступово повертається до нормального стану, рубець стає менш помітним або зникає повністю. Природне загоєння може зайняти від двох днів до місяця.

Які існують способи позбутися прищів?

Позбутися акне допоможе дерматолог після огляду уражених ділянок шкіри, визначення типу та причини захворювання. Методи лікування акне:

  • ретиноїди (похідні вітаміну А). Стимулюють оновлення клітин шкіри, допомагаючи видалити верхній шар ороговілих клітин, очищають пори від надлишкового кератину та зменшують запалення;
  • антибіотики. Застосовуються топічно (на шкіру) або орально (всередину) для зменшення бактеріальної інфекції та запалення у прищах;
  • перекис бензоїлу. Має антисептичну та протизапальну дію, зменшує кількість бактерій і почервоніння;
  • антиандрогенні засоби. Блокують дію чоловічих статевих гормонів (андрогенів), які можуть посилювати акне, знижують вироблення себуму в шкірі та зменшують запалення;
  • азелаїнова чи саліцилова кислоти. Мають протизапальні властивості, допомагають очистити пори.

Для видалення вугрів, великих і запалених прищів також можуть застосовуватися ін’єкції глюкокортикоїдів.

Сучасні схеми лікування акне
 

Сила рекомендації

Форма та ступінь акне
Комедональне акне Папулопустульозне акне легкого або середнього ступеня Тяжке папулопустульозне або вузликово-кістозне акне середнього ступеня тяжкості Тяжке вузликово-кістозне або конглобатне акне
Сильна Відсутня Бензоїлу пероксид з адапаленом і кліндаміцином Ізотретиноїн Ізотретиноїн
Средня Топічні ретиноїди Азелаїнова кислота, бензоїлу пероксид, топічні ретиноїди або системні антибіотики з адапаленом Системні антибіотики з адапаленом, азелаїновою кислотою та (або) бензоїлу пероксидом Азелаїнова кислота та системні антибіотики
Низька Бензоїлу пероксид або азелаїнова кислота Фототерапія синім кольором, пероральні препарати цинку, топічні ретиноїди, системні антибіотики, азелаїнова кислота або бензоїлу пероксид Бензоїлу пероксид і системні антибіотики Системні антибіотики з бензоїлу пероксидом та адапаленом
Альтернатива для жінок Відсутня Відсутня Гормональні антиандрогени та місцеве лікування або системні антибіотики Системні антибіотики та гормональні антиандрогени

Залежно від стадії акне (легка, середня чи важка) можуть використовуватися дерматологічні та косметологічні процедури. Способи терапії акне:

  • дарсонваль для обличчя. Передбачає використання електричних імпульсів впливу на акне. Покращує кровообіг, що сприяє більш швидкому загоєнню та відновленню шкіри, знижує виробництво себуму сальними залозами;
  • Лазерне лікування. Лазер випромінює світловий пучок, який проникає у глибокі шари шкіри та знищує бактерії, а також стимулює колаген, що сприяє загоєнню та покращенню текстури шкіри. При акне застосовується видалення величезних чорних точок, папул і пустул;
  • хімічний пілінг. Включає нанесення хімічного розчину на шкіру, який допомагає видалити верхній шар ороговілих клітин і поліпшити текстуру шкіри. Пілінг дозволяє прибрати чорні точки на носі та підборідді, зменшити запалення та почервоніння;
  • мікродермабразія. Процедура, під час якої кристали або алмазні насадки використовуються для видалення верхнього шару шкіри. Допомагає покращити текстуру шкіри, роблячи її більш пружною та гладкою, зменшити пори та зняти почервоніння.

Для призначення курсу терапії потрібна консультація дерматолога. Лікар підбере медикаментозне лікування, порекомендує дотримання дієти та догляд за шкірою обличчя та тіла.