Skip to main content

Псоріаз

Псоріаз – це розповсюджене мультифакторне  хронічне захворювання , результат прискореного процесу утворення шкіри

Хвороба спричиняє утворення червоних плям із лусочками на шкірі. Зазвичай псоріаз вперше з’являється у місцях, що часто піддаються тиску, наприклад, на розгинальній поверхні ліктьових та колінних суглобів та на сідницях. Однак виникнути він може будь-де, зокрема на шкірі голови під волоссям, на долонях, стопах, зовнішніх статевих органах, нігтях. За тяжкого перебігу недуга може вражати внутрішні органи та суглоби. Це захворювання не заразне, тому не може передаватися від людини до людини. Псоріаз вважають проблемою імунної системи, яка змушує шкіру регенеруватися швидше, ніж зазвичай. Це призводить до утворення лусочок і червоних плям на тілі. Зазвичай клітини шкіри утворюються і замінються кожні 3-4 тижні, але при псоріазі цей процес займає всього близько 3-7 днів. У результаті клітини шкіри накопичуються і утворюють плями. Не зовсім зрозуміло, що викликає збої в роботі імунної системи. Дослідники вважають, що роль відіграють як генетичні фактори, так і фактори навколишнього середовища.

Водночас все більше даних свідчать про те, що дисбаланс бактерій в кишечнику або шлунково-кишковий дисбактеріоз можуть спричинити псоріаз. Дослідження 2015 року показало, що у людей з псоріазом мікробіота кишечника менш різноманітна, ніж у здорових людей. Дослідження 2018 року показало збільшення різноманітності, але зниження стабільності мікробіома шкіри у людей з псоріазом. Та оскільки мікробіом кожної людини індивідуальний, важко точно сказати, який тип дисбалансу мікроорганізмів в кишечнику може спричинити псоріаз. Симптоми псоріазу у багатьох людей починаються або посилюються через певні події, які ще називають тригерами. Можливі тригери псоріазу – це травми шкіри, інфекції горла і прийом деяких ліків.

Як починається псоріаз?
Хвороба може бути діагностована в будь-якому віці, проте найчастіше вона проявляється до 30 років. У багатьох людей, схильних до псоріазу, симптоми можуть бути відсутні протягом багатьох років, поки хворобу “не запустить” який-небудь фактор навколишнього середовища, як-от:

  • інфекції, такі як ангіна, або шкірні інфекції, погода, особливо холодні, посушливі умови, травма шкіри, наприклад, поріз або подряпина, укус комахи або сильний сонячний опік,
    стрес, куріння і, зокрема, пасивне куріння, надмірне вживання алкоголю, деякі ліки, зокрема, від високого кров’яного тиску і протималярійні препарати, швидке скасування пероральних або системних кортикостероїдів.

Симптоми псоріазу

Ознаки та симптоми псоріазу можуть варіюватися. Загальні симптоми включають:

  • червоні ділянки шкіри, покриті товстими сріблястими лусочками;
  • невеликі плями, що лущаться (зазвичай спостерігаються у дітей);
  • суха потріскана шкіра, яка може кровоточити або свербіти;
  • печіння або відчуття болю на шкірі;
  • потовщені або щербаті нігті;
  • опухлі суглоби тощо.

Які бувають види псоріазу?

Бляшковий псоріаз (звичайний) – це найбільш поширена форма бляшкового псоріазу. Вона спричиняє появу сухих, рельєфних червоних плям на шкірі, вкритих сріблястими лусочками. Зазвичай бляшки з’являються на ліктях, колінах, попереку і шкірі голови.
Вони часто сверблять, але намагайтеся їх не чухати. Це може призвести до потовщення ураженого місця.

Псоріаз нігтів

При будь-якому типі псоріазу ви можете побачити зміни нігтів на руках або ногах. Близько половини людей з бляшковим псоріазом в якийсь момент бачать ознаки хвороби на нігтях. Коли псоріаз вражає нігті, ви можете помітити:

  • крихітні вм’ятини на нігтях, білі, жовті або коричневі плями під одним або декількома нігтями, крихкість нігтів, накопичення клітин шкіри під одним або декількома нігтями.

Псоріатичні нігті можуть розхитуватися і відділятися від нігтьового ложа. У важких випадках ніготь може розсипатися.

Каплевидний псоріаз

Ознака каплевидного псоріазу – це крихітні горбки, які зазвичай вкривають більшу частину тулуба, ніг і рук. Іноді з’являються на обличчі, волосистій частині голови і на вухах. Цей тип псоріазу насамперед вражає молодих людей і дітей. Його може спричинити бактеріальна інфекція, як-от ангіна. Інколи каплевидний псоріаз може пройти і більше ніколи не повернутися. Чому так відбувається, до цих пір – загадка.

Зворотний псоріаз

Цей тип псоріазу розвивається на ділянках, де шкіра торкається до шкіри. Переважно він вражає шкірні складки паху, сідниць і грудей. На цих частинах тіла з’являються червоні плями, які збільшуються при терті і потовиділенні. Спричинити зворотний псоріаз можуть грибкові інфекції.

Пустульозний псоріаз

Це рідкісна форма псоріазу, що спричиняє гнійні ураження, які зазвичай виникають на долонях рук або стопах. Хоча наповнені гноєм горбки можуть виглядати як інфекція, шкіра насправді не інфікована. Пустульозний псоріаз може зробити нестерпно болючими практично будь-які дії, що вимагають застосування ваших рук або ніг, як-от набір тексту чи ходьба.

Еритродермічний псоріаз

Це найменш поширений, але серйозний і небезпечний для життя вид псоріазу. При розвитку хвороби можна помітити, що у людини: шкіра на більшій частині тіла виглядає обгорілою,з’явилися озноб та лихоманка,
м’язи ослабли, пульс прискорився і з’явилося сильне свербіння. Більшість людей, у яких розвивається еритродермічний псоріаз, вже хворіють іншим типом псоріазу.

Псоріатичний артрит

При псоріатичному артриті суглоби спухають, як при артриті. Іноді цей симптом є першою або єдиною ознакою цього виду псоріазу. Псоріатичний артрит може вражати будь-який суглоб. У найсерйозніших випадках може призвести до незворотного пошкодження суглобів. Тому якщо у вас псоріаз, важливо приділяти увагу суглобам. Більшість людей помічають псоріаз на шкірі за роки до того, як у них розвинеться псоріатичний артрит. Також можливо захворіти на псоріатичний артрит раніше, ніж псоріаз, але це зустрічається рідше. Одні з перших ознак псоріатичного артриту: спухлий суглоб, особливо на пальці або нозі, біль у п’яті, набряк на тильній стороні ноги, трохи вище п’яти. Як і псоріаз, псоріатичний артрит не можна вилікувати. Лікування може запобігти загостренню псоріатичного артриту, що важливо. Якщо псоріатичний артрит прогресує, він може стати причиною інвалідності.

Лікування псоріазу

Псоріаз невиліковний. Лікування спрямоване на зменшення запалення, уповільнення росту клітин шкіри і видалення бляшок. Лікування зазвичай залежить від ступеню ураження шкіри, ступеню тяжкості захворювання або локалізації. Лікування варіюється від кремів і мазей, що наносяться на уражені ділянки, до терапії ультрафіолетом і ліків.

Загалом лікування псоріазу ділиться на три категорії.

1. Креми і мазі, що наносяться безпосередньо на шкіру, можуть допомогти зменшити псоріаз легкого та середнього ступеня тяжкості. При легкому перебігу хвороби також можна застосовувати пом’якшувальні засоби, вітамін D (та його аналоги), місцеві кортикостероїди тощо.

2. Пероральні або ін’єкційні препарати знадобляться людям з псоріазом від помірного до тяжкого ступеня, а також тим, хто погано реагує на інші види лікування.

3. Світлова терапія. Для лікування псоріазу легкого та середнього ступеня тяжкості використовують ультрафіолет (УФ) або природне світло. Для того, щоб отримати якісне симптоматичне лікування, потрібно звернутися до лікаря при перших симптомах. Оскільки псоріаз не лікується повністю, лікарі визначили основні поради, які допоможуть підтримати задовільний стан хворого та знизити прояви недуги аж до 75%