Як відростити здорові та довгі нігті?
Здоров’я та довжина нігтів залежать від багатьох чинників: правильного догляду, харчування, наявності чи відсутності захворювань. Щоб нігті були довгими та здоровими, необхідно дотримуватися низки правил.
Що таке нігті?
Нігті на руках і ногах — це злегка вигнуті придатки шкіри завтовшки близько 0,5 мм, що складаються з ущільнених, ороговілих клітин шкіри. Твердість нігтя зумовлена наявністю в його складі кератину. Структура нігтя:
- нігтьове ложе;
- нігтьова пластина (сам ніготь);
- матрикс;
- лунула;
- кутикула (епоніхій);
- нігтьовий згин (валик або пароніхій).
Матрикс виробляє кератин, який необхідний для росту нігтя. Область між матриксом і шкірою кінчика пальця під краєм нігтя називається гіпоніхієм. Функції нігтів включають дотик (тактильні відчуття), захист кінчиків пальців від механічних пошкоджень і периферичну терморегуляцію (захист організму від переохолодження).
Як мають виглядати здорові нігті?
Здорові нігтьові пластини є гладкими, однорідними за кольором і структурою, з легким блиском. Ознаки здорових нігтів включають відсутність цяток, смуг, тріщин, ямок і борозенок, а також рожеве нігтьове ложе та білий вільний край.
Як швидко ростуть нігті на руках?
Середня швидкість росту нігтів на руках становить три-чотири міліметри за місяць. На правій і лівій руках нігтьові пластини ростуть приблизно з однаковою швидкістю. Нігті на мізинцях ростуть повільніше, ніж на інших пальцях. Повне оновлення нігтьової пластини займає близько шести місяців, тому відростити довгі нігті за короткий проміжок часу неможливо (як з манікюром, так і без манікюру).
Що може впливати на швидкість росту та стан нігтів?
Швидкість росту та стан нігтів можуть змінюватися внаслідок старіння організму, отриманих травм, за неправильного догляду, недотримання правил гігієни чи стерилізації манікюрних і медичних інструментів. Внутрішні та зовнішні чинники, що впливають на стан нігтів і швидкість росту нігтьових пластин:
- дерматологічні захворювання (наприклад, псоріаз, екзема);
- ниркова недостатність;
- діабет;
- хвороби щитоподібної залози (зокрема, гіпертиреоз);
- бактеріальні, паразитарні, грибкові захворювання нігтів;
- цироз печінки;
- захворювання органів дихання;
- травні порушення;
- аутоімунні захворювання (наприклад, реактивний артрит);
- зміни складу крові (наприклад, залізодефіцитна анемія чи гемохроматоз);
- серцево-судинні захворювання (наприклад, атеросклероз, серцева недостатність);
- порушення кровообігу;
- хіміотерапія;
- надмірний вплив вологи;
- стрес;
- тривале використання акрилового та гелевого покриття для нігтів;
- руйнівний вплив хімічних речовин (наприклад, побутової хімії);
- побічні ефекти прийому медикаментів;
- у жінок — важкий перебіг вагітності.
Ще одним чинником, що заважає відростити міцні та здорові нігті, є дефіцит вітамінів і мікроелементів у раціоні. Також стан нігтів може погіршуватися через шкідливі звички (алкоголізм, куріння, звичку гризти нігтьові пластини).
Які зміни нігтів можуть свідчити про проблеми зі здоров’ям?
За проблем зі здоров’ям можуть змінюватися колір, форма, текстура чи товщина нігтьових пластин. Можливі зміни стану нігтів за захворювань:
- деформація (поява заглиблень і опуклих ділянок);
- відходження чи відшарування нігтьового ложа від пластини;
- ламкість;
- кришіння, розтріскування;
- поява світлих або темних цяток, плям і смуг (лейконіхія чи меланоніхія);
- врослий ніготь;
- витончення чи потовщення;
- уповільнення росту;
- утворення гною;
- кровотечі;
- запалення, почервоніння, набряклість, болючість шкіри під нігтьовою пластиною чи навколо неї;
- поява червоних смуг у нігтьовому ложі;
- потемніння кутикули.
За виникнення хвороб нігті можуть набувати синього, білого, коричневого, чорного, жовтого, сірого чи зеленого відтінків. Також може спостерігатися знебарвлення нігтів.
Який лікар лікує хвороби нігтів?
Щоб вилікувати хвороби нігтів, слід за появи перших ознак захворювань записатися на прийом до дерматолога. Лікар проведе діагностику, призначить лікування та за необхідності направить пацієнта на консультацію вузькопрофільних фахівців, наприклад, хірурга чи інфектолога.
Чи можна прискорити ріст нігтів?
На швидкість росту нігтів впливають різні чинники (наприклад, стан здоров’я, раціон харчування, професійна діяльність, догляд за нігтями). Для прискорення росту нігтів можуть застосовуватися препарати, що сприяють нормалізації кровообігу, і дієтотерапія (заповнення дефіциту поживних речовин). Щоб швидко відростити нігті, підліткам і дорослим необхідно своєчасно лікувати виявлені інфекційні захворювання, уникати стресів, травм і переохолоджень, які можуть сповільнювати ріст нігтьових пластин.
Як зміцнити нігті?
Нігті мають бути сухими та чистими. Регулярні тривалі контакти з водою підвищують ризик розшарування нігтьових пластин. Як зміцнити нігті:
- під час проведення прибирання та миття посуду користуватися гумовими рукавичками;
- нігті підстригати за допомогою гострих манікюрних ножиць або кусачок, плавно закругляючи кінчики;
- користуватися зволожувальним кремом для рук (втирати в нігті та кутикулу);
- при підстриганні задирок дотримуватися максимальної обережності (щоб не пошкодити суміжні тканини);
- не кусати нігті та не колупати кутикулу (щоб уникнути травм та інфекцій);
- у холодну погоду користуватися рукавичками;
- при нанесенні лаку вибирати прозоре покриття без формальдегіду;
- вкорочувати ламкі нігті;
- за можливості не наносити гелеве та акрилове покриття (через підвищений ризик травмування нігтьових пластин під час їх зняття);
- утримуватися від застосування засобів для зняття лаку, у складі яких присутній ацетон.
Під час складання раціону, що сприяє зміцненню нігтів, необхідно записатися на консультацію дерматолога чи терапевта. Лікар може призначити вітамінно-мінеральні добавки, що допомагають зміцнити нігті та прискорити їх ріст, а також дати рекомендації щодо догляду за нігтями.
Які вітаміни пити для здоров’я нігтів?
Для зміцнення нігтів після погодження з дерматологом можна приймати вітаміни групи B (зокрема, біотин), які доповнюються цинком, залізом і кремнієм (у формі ортокремнієвої кислоти), а також колагеновими пептидами. Дозування та схеми прийому вітамінно-мінеральних препаратів підбирає лікар. За наявності симптомів інфекційних захворювань, що заважають відростити здорові нігті в домашніх умовах, крім вітамінів призначаються антибіотики чи протигрибкові препарати.
Які продукти корисні для здоров’я нігтів?
Відростити й зробити нігті здоровими допомагають рецепти, що містять яловичину, яловичу печінку, яйця, лосось, тунець, насіння гарбуза, соняшнику, шпинат і броколі. Також раціон можна доповнити вівсяними пластівцями чи кашею, бобовими (наприклад, квасолею, горохом), мигдалем і кеш’ю.
Чи допомагає масаж відростити нігті?
Під час наукових досліджень не вдалося встановити зв’язок між масажними процедурами та швидкістю росту нігтів. Масаж можна використовувати як додаткову процедуру, що допомагає зробити нігті здоровими та красивими.
Чи допомагають косметичні засоби зміцнити нігті?
З метою зміцнення нігтів можна використовувати живильні та зволожувальні креми, обгортання, кондиціонери та водорозчинні лаки з ланоліном, гіалуроновою кислотою, вітаміном E, олією чайного дерева, лайма й орегано. Деякі косметичні засоби мають комплексну дію — допомагають зміцнити нігтьову пластину, а також мають антибактеріальний, протигрибковий і протизапальний ефекти.
Під час вибору косметики для зміцнення нігтів бажано проконсультуватися з дерматологом. Перед застосуванням косметичних засобів слід переконатися, що в їхньому складі немає агресивних хімічних сполук, які чинять руйнівну дію на нігтьові пластини (наприклад, формальдегід або ацетон).
Як зміцнити нігті в домашніх умовах?
Для зміцнення нігтів у домашніх умовах можна використовувати засоби на основі гіалуронової кислоти, кремнію та олії мастикової фісташки. Діючі речовини косметики активізують синтез кератину, допомагають уникнути ламкості та зневоднення нігтьових пластин, підтримати цілісність навколонігтьових тканин, посилити захист від подразників і алергенів.
Для підтримки гладкості та блиску нігтьових пластин можна доповнити догляд зволожувальним лосьйоном і хімічним пілінгом, під час якого на нігті наносять вазелін і гліколеву кислоту.
Що не можна робити з нігтями?
Для профілактики захворювань нігтів слід утримуватися від використання косметичних інструментів, які не пройшли очищення та стерилізацію. Також в догляді за нігтями рекомендується уникати таких дій:
- колупати, кусати, гризти нігті;
- зрізати кутикулу;
- піддавати нігтьові пластини тривалому впливу вологи (наприклад, мити підлогу чи посуд без захисних рукавичок);
- використовувати нігті для розкриття ємностей і упаковок;
- користуватися лаками, у складі яких міститься ацетон або формальдегід;
- наносити гель-лак, що руйнує нігтьові пластини.
Також не слід ігнорувати прояви інфекційних захворювань, за наявності яких практично неможливо відростити нігті, щоб вони не ламалися. За появи насторожуючих симптомів (наприклад, запалення чи зміни відтінку нігтів) необхідно звернутися до дерматолога.